Projekt "Znam-neznam"

Iskrene čestitke našim vrijednim kolegama na Projektu "Znam-neznam". Voditelj projekta Zvonko Bumber, predsjednik UPRIS-a. Autori pitanja: Priroda i biologija: Tamara Mezga, prof., Fizika: Karmen Benazić, prof. i Jelena Katić, prof.; Geografija: Zvonko Bumber, prof. i Kemija: Slavenka Žuža, prof. Lektori: Silvija Barnjak, prof. i Ana Uljar, prof.  Isprobajte i provjerite svoje znanje ....

Preuzeto sa stranice: https://zimo.dnevnik.hr/clanak/stem-predmeti-ne-moraju-biti-bauk-uz-domaci-projekt-znam-neznam---488857.html

Nova školska godina donosi i nove izazove, kako za učenike tako i za roditelje. Posebno se to odnosi na učenike od 5. do 8. razreda koji dobivaju nove predmete iz STEM područja. Upravo kako bi popularizirali STEM predmete (a onda i zanimanja), ali i olakšali učenje i praćenje nastave, osmišljen je projekt “znam-neznam” Udruge za prirodoslovna istraživanja UPRIS.

Projekt je zamišljen kao zabavna igra u kojoj bi učenici od 5. do 8. razreda osnovne škole provjeravali naučeno gradivo, ali i stjecali nova znanja. U sklopu projekta osmišljena je web stranica i mobilna aplikacija koja će djeci, ali i njihovim nastavnicima i roditeljima olakšati praćenje gradiva. Obrađeno je gradivo geografije, kemije, fizike i biologije od 5. do 8. razreda. Kroz niz pitanja učenici mogu testirati svoje znanje ili naučiti nešto novo.

U cijeli projekt uključene su i dvije partnerske osnovne škole, riječka Gornja Vežica i pulska Monte Zaro, odnosno njihovih 24 visoko motivirana učenika odabranih u suradnji s nastavnicima i stručnom službom koji su sudjelovali u cijelom procesu. Od prijedloga izgleda aplikacije, izrade pitanja i predloženih odgovora do upoznatosti s tehničkim i dizajnerskim načinom izrade mobilnih i web aplikacija. I korištenje web stranice i mobilne aplikacije (koju će biti moguće instalirati na bilo koji pametni telefon, a koja će biti dostupna do kraja rujna) u potpunosti je besplatno. Treba napomenuti kako web stranica i, uskoro, aplikacija prate nastavno gradivo tako da su sada dostupne prve lekcije koje će učenici obraditi ovaj tjedan. Nakon što obrade sljedeću lekciju ona će postati vidljiva na stranici i aplikaciji. Također, dok mobilna aplikacija aplikacija ne bude spremna za korištenje, autori su napravili verziju stranice prilagođenu svim pametnim telefonima. Jedina razlika je što će aplikaciju moći skinuti na mobilni uređaj i koristiti ju bez internetske veze.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 12. 9. 2017.