Posjet botaničkom vrtu Fran Kušan i HALMED-u

Učenici 3-6 razreda, programa farmaceutski tehničar posjetili su u srijedu 15.5.2019. godine sa svojim predmetnim nastavnicama Mariom Juretić Mohorić i Marinom Kukalj Banović Farmaceutski botanički vrt Fran Kušan koji se nalazi u sklopu Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu te Agenciju za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).

Posjet botaničkom vrtu Fran Kušan i HALMED-u

Iako nam je cijeli dan padala kiša ostali smo pozitivnog duha. Umjesto dužeg zadržavanja u razgledavanju samog vrta u sjenici smo odslušali kratko izlaganje dr. sc. Daria Kremera, voditelja botaničkog vrta, o povijesti i nastanku vrta te kako su biljne vrste raspoređene unutar njega. Čuli smo ponešto i o otrovnosti pojedinih biljnih vrsta koje nas okružuju. Nakon toga prisustvovali smo interaktivnoj izložbi „Skriveni svijet ljekovitih biljaka“ gdje su učenici imali prilike nešto više čuti o ginku, smilju, pitomom i divljem kestenu. Uz to su mogli pogledati i mikroskopske preparate pojedinih dijelova ovih biljaka, odigrati zanimljive edukativne igre, kušati kestenov med i domaće izrađene medenjake. Kroz svijet biljaka vodili su nas doc. dr. sc. Maja Friščić,  dr.sc. Daniela Jakšić, Vanja Ljoljić Bilić, mag. pharm., Ivan Duka, mag. pharm.,  te Tihana Vilović, mag. oecol.

Nakon biljnog svijeta uputili smo se u Agenciju za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) gdje su nas dočekale dr.sc. Lovorka Pitarević te Sanja Milovanović, mag. pharm. inv. Učenici su upoznati s poslovima koji su u nadležnosti HALMED-a te su obišli kemijske i biološke laboratorije gdje im je ukratko objašnjeno što se i na koji način analizira u tim laboratorijima.

Nakon stjecanja novih znanja učenici su kratko prošetali kišovitim Zagrebom. Pomalo umorni i mokri vratili smo se u našu začudo bezkišnu Rijeku.

Ovim putem se najljepše zahvaljujemo na susretljivosti našim domaćinima i u botaničkom vrtu i u HALMED-u.

objavio: Alen Vukelić   datum: 16. 5. 2019.