Dan ružičaste vrpce

U subotu, 7. listopada 2017. Udruga žena operiranih dojki Nada obilježila je Dan ružičaste vrpce. Cilj ove humanitarne akcije, koja se odvija u cijeloj Hrvatskoj, jest ukazati na važnost ranog otkrivanja raka dojke, bolesti koja ima visok postotak izlječenja ukoliko se otkrije u početnom stadiju.

Udruga Nada akciju Dan ružičaste vrpce provodi po 18. put u suradnji s organizacijom „Europa Donna Hrvatska“. Obilježavanje je započelo u 10 sati šetnjom podrške oboljelima od karcinoma od Jelačićevog trga do zgrade Grada Rijeke, gdje je pušteno 100 ružičastih balona u spomen na žene koje su izgubile bitku s karcinomom dojke.

Više pogledajte u foto-galeriji.

Na Korzu je upriličena i humanitarnu prodaja ružičastih ruža, a sav prihod od prodaje namijenjen je za kupnju edukativne lutke na kojoj polaznici Medicinske škole u Rijeci mogu naučiti prepoznati karcinom dojke, televizora namijenjenog za pacijente u izolaciji KBC-a Rijeka te kupnji aparata za intraoperativno zračenje. Naime, Udruga Europa Dona već dulje vremena prikuplja sredstva za nabavku ovog aparata koji bi oboljelim ženama olakšao terapiju, jer bi im, umjesto svakodnevnih dolazaka, omogućio jednokratno zračenje.

Šetnji podrške oboljelima pridružilo će se oko 100 učenika i nastavnici Daniela Depolo, Dunja Čović, Irena Eisenkohl Novaković i Gabrijela Švarcer Medicinske škole u Rijeci, kojima je 5. listopada 2017. Udruga Nada predala jednu edukativnu lutku, kupljenu sredstvima prethodne humanitarne akcije. Akciju je organizirala i koordinirala Saša Uljančić, prof.

Članice Udruge i učenici su na Korzu dijelili edukativne materijale i upozoravajući žene na važnost samopregleda jednom mjesečno i odazivanju na mamografije, budući da se više od 90% bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza bolesti postavi u ranom stadiju.

U Hrvatskoj je krajem 2006. godine započeo Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u kojem se žene u dobi od 50 do 69 godina jednom u dvije godine pozivaju na besplatnu mamografiju.

Udruga Nada – Rijeka djeluje već dugi niz godina s ciljem pomoći ženama oboljelima, operiranima i liječenima od raka dojke, članovima njihovih obitelji i prijatelja. Grad Rijeka kontinuirano podupire udrugu, financirajući programe ranog otkrivanja raka dojke i psihosocijalne pomoći.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 8. 10. 2017.