Sjećanje na grad heroj i žrtve Vukovara

„Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali i primili prvi poljubac, netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi." - Siniša Glavašević

Iako se na spomen Vukovara osjeća velika bol, osjeća se i veliki ponos na grad koji je stajao kao branik Hrvatske. Istina o velikoj tragediji Vukovara i njegovih branitelja nikada neće pasti u zaborav. Svake godine se 18. studenoga sjećamo tog velikog grada, grada heroja koji je podnio veliku žrtvu za slobodu naše domovine. Uvijek se sjetimo kolone prognanih Vukovaraca, patnje i bola na njihovim licima. Zato su večeras u pratnji profesorica Ane Uljar i Ines Turković te profesora Vinka Marijanovića učenici II-1, II-4, II-5, II-6 i II-7 razreda krenuli u koloni s upaljenim lampionima, dostojanstveno i zahvalno u Vukovarsku ulicu te s mladenačkom mjerom pijeteta ponosno duž ulice ostavili upaljeno svjetlo na vječni spomen. Stoga Vukovar ili Rijeka sasvim svejedno…Grad – to smo mi!

objavio: Mirjana Lončar   datum: 17. 11. 2017.

« Lipanj 2018 »