Vijesti iz knjižnice

Obnova knjižnice koja čuva Šibensku molitvu

Knjižnica samostana Sv. Frane u Šibeniku čuva zbirku pergamena, kodeksa iz 11. stoljeća, zbirku od 161 inkunabule, zbirku rijetkih knjiga, tamo se čuva Šibenska molitva, Biblija iz 11. stoljeća te prvo izdanje Francuske enciklopedije.

Unatoč tome, knjige u knjižnici Sv. Frane zadnji su put sređivane i katalogizirane 1931. godine. Knjižnica je konačno došla na red u Programu zaštite i očuvanja baštinskih zbirki, pa ondje upravo rade stručnjaci iz NSK u Zagrebu.

Ekipu konzervatora i restauratora vodi Suzana Njegač. Dosad su prošli 7000 primjeraka. Nakon čišćenja i sređivanja knjiga bit će uređen prostor knjižnice, knjige vraćene na svoja stara mjesta i na kraju napravljena računalna katalogizacija.

Tako će prevrijedna knjižnica samostana Sv. Frane postati dostupna javnosti

Izvor: jutarnji.hr

objavio: Silvana Bićanić   datum: 23. 11. 2008.