Vijesti iz knjižnice

Prvo izdanje "Hlapića" iz 1913. pronađeno u Lovranu

RIJEKA Otvorenjem izložbe Hlapićeva baština u Kreativnom laboratoriju Gradske knjižnice Rijeka započela je cjelotjedna manifestacija Tjedan dobre dječje knjige. Riječ je o izložbi koja je nastala kao rezultat potrage za najstarijim Hlapićem na riječkom području koju je Gradska knjižnica pokrenula u siječnju pridruživši se nacionalnoj proslavi stote obljetnice objavljivanja Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića.

Tromjesečna potraga urodila je kapitalcem, jer iz Lovrana je u Gradsku knjižnicu stigao primjerak samog prvog izdanja koje je izuzetno rijetko. Riječ je o knjizi koja je bila vlasništvo učenika Mladena Zoričića koji ju je dobio kao nagradu od Kraljevske učiteljske škole i vježbaonice u Zagrebu, o čemu svjedoči i službena posveta u najstarijem Hlapiću. Vrijednom je učeniku knjiga darovana 25. lipnja 1913. godine što znači da je u prave ruke došla neposredno nakon objave, a prvo Hlapićevo izdanje ostalo je u nasljedstvu sina Mladena Zoričića koji se odazvao akciji Gradske knjižnice.

Osim najstarijeg Hlapića, tijekom akcije su prikupljeni primjerci izdanja iz različitih godina, a naslovnice, ilustracije i jezik svakog govore o vremenu nastanka, shvaćanju djetinjstva, dječje igre i čitanja.Ukupno je prikupljeno pedestak knjiga pronađenih u kućnim bibliotekama građana, a izloženi primjerci ispunjeni su i emocijama posveta koje podsjećaju da je knjiga i danas jedan od najljepših poklona najbližima i prijateljima. Poseban prilog izložbi dala je Spomenička knjižnica i zbirka Mažuranić-Brlić-Ružić, te Antikvarijat Mali neboder i Dječji odjel Stribor Gradske knjižnice Rijeka. Hlapićeva baština može se razgledati u radno vrijeme knjižnice do subote, odnosno do okončanja Tjedna dobre dječje knjige.

Ingrid Šestan Kučić

Izvor: Novi list

objavio: Silvana Bićanić   datum: 23. 4. 2013.