link

"Knjiga je vrijednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita."

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak: 13,30 -19 h

Utorak: 8,30 - 14 h

Srijeda: 8,30-14 h

Četvrtak: 13,30 - 19 h

Petak: 8,30-14 h

tel.: 051/563 818

Knjižničarke:

Silvana Bićanić   e-mail: silvana.bicanic@skole.hr

Kristina Orešković  e-mail:kristina.oreskovic1@skole.hr

Vijesti iz knjižnice

Harvard najbolji na svijetu, tamo studira 10 Hrvata

Među prvih dvadeset sveučilišta svijeta čak je 13 američkih, zatim pet britanskih te jedno australsko, kanadsko i švicarsko sveučilište

ZAGREB - Harvard je i dalje najbolje svjetsko sveučilište, pokazalo je ovogodišnje istraživanje britanskog dnevnika Times.

Iza Harvarda, koji je već šest godina prvi na Timesovoj listi 200 najboljih svjetskih sveučilišta, jest Cambridge, dok je na trećem mjestu Yale.

Na Harvardu  trenutno studira više od 4000 stranih studenata, među kojima i 10 Hrvata.

Najviše stranih studenata na tom sveučilištu je iz Kanade (531), Kine (421),  Južne Koreje (305) i Indije (225). Od zemalja u našem okruženju prednjače Bugari s 44 studenta, Srbija ima 15,  Slovenija četiri, dok Bosna i Hercegovina  na Harvardu ima  tri studenta.

Uspješni Švicarci

Među prvih 20 sveučilišta čak je 13 američkih, zatim pet britanskih te jedno australsko, kanadsko i švicarsko sveučilište.

Anglosaksonski model studiranja i dalje je najbolji na svijetu jer je među 100 vodećih 31 američko, 18 britanskih, sedam australskih, četiri kanadska i jedno novozelandsko sveučilište.

Među 100 najboljih čak je 16 azijskih sveučilišta. Najbolje je plasirano, na 22. mjestu tokijsko, dok su na 24. i 25. mjestu sveučilišta Hong Kong i Kyoto.

No, zamjetan je uspon kineskih i južnokorejskih sveučilišta prvenstveno zahvaljujući velikim ulaganjima u najbolje institucije u tim zemljama. Tako je najbolje plasirano kinesko sveučilište Tsingua  na 49. mjesto u ukupnom poretku, a južnokorejsko Napredni institut za znanost i tehnologiju koji je svrstan na 69. mjesto.

Od europskih sveučilišta (izuzevši britanska) najbolje je plasiran Švicarski federalni tehnološki institut (ETH) koji je na 20. mjestu.

Među 100 najboljih su po četiri švicarska, nizozemska i njemačka sveučilišta te po dva francuska, švedska, danska i irska sveučilišta.

Lista prema područjima

Najbolje plasirano sveučilište iz zemalja bivšeg istočnog bloka jest moskovski univerzitet Lomonosov koji je na 155. mjestu. Na rang-listi nema nijednog sveučilišta iz neke od zemalja u našem okruženju.

Uz generalnu rang-listu, Times objavljuje i liste najboljih sveučilišta prema područjima. Tako je Cambridge najbolji u prirodnim znanostima, Massachusetts Institute of Technology (MIT) u tehničkim i informatičkim znanostima, Harvard u biomedicini te društvenim i humanističkim znanostima.

Barack Obama i još 47 nobelovaca bili su studenti na Harvardu

Prilikom ocjenjivanja kvalitete sveučilišta investigativni tim Timesova priloga za visoko obrazovanje vrednuje niz elemenata, uključujući citiranost profesora, omjer broja nastavnika i studenata, zastupljenost inozemnih profesora i studenata.

Tu je i anketa provedena među 9300 akademski obrazovanih ljudi iz cijelog svijeta.

Prestižni Harvard imao je među studentima čak 48 nobelovaca uključujući  Baracka Obamu,  dobitnika Nobelove nagrade za mir.

Ovogodišnji dobitnik Nobela za medicinu Jack Szostak, pak,  profesor je  na Harvardu.

Izvor: jutarnji.hr

objavio: Silvana Bićanić   datum: 13. 10. 2009.