link

"Knjiga je vrijednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita."

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak: 13,30 -19 h

Utorak: 8,30 - 14 h

Srijeda: 8,30-14 h

Četvrtak: 13,30 - 19 h

Petak: 8,30-14 h

tel.: 051/563 818

Knjižničarke:

Silvana Bićanić   e-mail: silvana.bicanic@skole.hr

Kristina Orešković  e-mail:kristina.oreskovic1@skole.hr

Vijesti iz knjižnice

Rowling za otkrivanje lijeka za multiplu sklerozu

Britanska autorica donirala je 10 milijuna funti kako bi pomogla pri pokretanju klinike za istraživanje i liječenje multiple skleroze…

Regenerativna neurološka klinika "Anne Rowling" ("Anne Rowling regenerative neurology clinic"), nazvana prema autoričinoj majci koja je i sama preminula u 45. godini od posljedica te teške bolesti, provodit će istraživanja različitih degenerativnih oboljenja i bolesti živčanog sustava poput Alzheimerove, Parkinsonove i Huntingdonove bolesti. Klinika će se nalaziti u sklopu Sveučilišta u Edinburghu, a osim istraživanja neuroloških oboljenja, koja će vršiti u suradnji s ostalim sveučilištima i istraživačkim jedinicama u sklopu britanskog zdravstvenog sustava (NHS) bavit će se i radom s oboljelima te sudjelovati u razvoju i testiranju novih tretmana koji bi mogli usporiti ili zaustaviti razvoj bolesti.

"Iako već dugi niz godina podržavam istraživanja na području otkrivanja uzroka i tretmana multiple skleroze, čim sam ugledala molbu klinike znala sam da je riječ o projektu koji je mnogo uzdudljiviji i inovativniji od svih sličnih projekata i vjerujem da će pripomoći u rješavanju zagonetke kao što je multipla skleroza bolje od ijednog sličnog projekta za koji sam čula ili koji je zatražio moju financijsku potporu", stoji u nedavno objavljenoj pisanoj izjavi autorice. "Upravo sam napunila 45 godina, dob u kojoj je moja majka Anne preminula od komplikacija povezanih s multiplom sklerozom i sigurna sam da bi ona željela da njeno ime krasi ovu kliniku mnogo više nego nekakav spomenik, cvjetni vrt ili spomen-ploča tako da je ova donacija u njeno ime, ali i moja zahvala za sve što mi je pružila za vrijeme svog prekratkog života."

Sveučiliše u Edinburghu objavilo je kako je svota od 10 milijuna funti najveća direktna donacija s kojom je J. K. Rowling ikad pripomogla nekakvu dobrotvornu ustanovu, ali i najveća individualna donacija koju je sveučilište ikada primilo. Donirana svota samo je dio kampanje kojom se sveučiliste nada prikupiti 350 milijuna funti za istraživanja, stipendije i obnovu historijskih zgrada sveučilišta. No ovo nije prvi put da autorica romana o najpopularnijem dječaku čarobnjaku pripomaže različitim himanitarnim organizacijama; 2006. godine objavljeno je kako je donirala značajan, no neobjavljen iznos Društvu za multiplu sklerozu u Škotskoj čiji je cilj također bio osnivanje instituta za istraživanje te bolesti, 2000. godine osnovala je humanitarnu zakladu Volant Charitable Trust, koja nosi djevojačko prezime njezine majke, čiji je godišnji budžet od oko 5 milijuna funti usmjeren za borbu protiv siromaštva i socijalne diskriminacije, a 2001. godine donirala je ukupan prihod od prodaje knjiga "Metloboj kroz stoljeća" i "Čudesne zvijeri i gdje ih naći" (15,7 milijuna funti) britanskoj humanitarnoj organizaciji Comic Relief.

Izvor: algoritam.hr

objavio: Silvana Bićanić   datum: 27. 9. 2010.