link

"Knjiga je vrijednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita."

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak: 13,30 -19 h

Utorak: 8,30 - 14 h

Srijeda: 8,30-14 h

Četvrtak: 13,30 - 19 h

Petak: 8,30-14 h

tel.: 051/563 818

Knjižničarke:

Silvana Bićanić   e-mail: silvana.bicanic@skole.hr

Kristina Orešković  e-mail:kristina.oreskovic1@skole.hr

Vijesti iz knjižnice

Prehrana i poremećaji u ponašanju

Friedrich Klammrodt
Prehrana i poremećaji u ponašanju : Neusredotočenost, agresivnost, hiperaktivnost

Svjedoci smo drastičnih promjena nagore u ponašanju i učenju učenika što ponekad gotovo onemogućuje nastavni proces. I dok je fokus na odgoju kao najvećem i gotovo jedinom uzroku problema u ponašanju djece, prehrana je prečesto nepravedno zanemarena.

U ovoj knjizi njemački autor Friedrich Klammrodt, otkriva šokantan utjecaj prehrane na djecu i njihovo ponašanje. Friedrich Klammrodt izravno dovodi u vezu način prehrane – posebno konzumiranje šećera i raznih aditiva u hrani – i sve raširenije poremećaje: motorički nemir, manjkavu koncentraciju, nekomunikativnost, oscilacije raspoloženja, poremećaje u opažanju, koordinaciji i spavanju, sklonosti alergijama te sve većeg nasilja i agresivnosti.

Autor nikako ne odriče važnost odgoju, ali „ dok je na polju odgoja mnoštvo poticaja i aktivnosti, u pogledu prehrane osjeća se golema potreba za nadoknađivanjem“.

Ako ste zabrinuti učitelj, pedagog ili roditelj nemirnih mališana koje muče poremećaji pažnje, agresivnost i niz drugih tegoba ili želite prevenirati moguće štetne posljedice koje nepravilna prehrana ima na vas i vašu djecu ovo je knjiga koja će vam otvoriti oči i u mnogome pomoći!

***

Friedrich Klammrodt od 1966. nastavnik u Istočnoj Friziji, otac je troje djece s poremećajima u ponašajnu zbog kojih je 1985. obitelj radikalno promijenila prehranu. Iz jelovnika su, primjerice, izbačeni čokoladni prutići, gotove juhe, riblji štapići i Coca-cola.

Već nakon kratkog vremena ponašanje djece počelo se popravljati. Opažala se sve veća volja za učenjem i sposobnost koncentracije. Neočekivani popratni učinak promijene prehrane bio je taj što se autor oslobodio dugogodišnjih depresija.

Ti su ga rezultati, koje je smatrao gotovo nemogućima, potaknuli da se intenzivno pozabavi odgovarajućom literaturom. U njoj je našao potvrdu da pozitivno djelovanje prehrane na njegovu psihu, kao i psihu njegove djece, nipošto nije slučajno.

Od 1985. Klammrodt je suradnik/voditelj skupine za samopomoć koja okuplja roditelje djece s poremećajima u ponašanju. Sada je zdravstveni savjetnik i redovito održava predavanja na temu prehrana i ponašanje.

objavio: Silvana Bićanić   datum: 19. 11. 2007.