Mjesec borbe protiv ovisnosti

Od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti. U sklopu programa učenici IV-1, usmjerenja medicicinska sestra - medicinski tehničar i IV-5 razreda, usmjerenja sanitarni i zdravstveno-laboratorijski tehničar s nastavnicima Ksenijom Šoda i Jadrankom Lučić prisustvovali su u ponedjeljak, 21. studenog 2011. u Vijećnici Grada Rijeke predavanju na temu "Patološko kockanje kod mladih" koje je održala psihijatrica Gordana Šikić, dr.med.

Grad Rijeka s partnerima, s kojima zajednički djeluje u sklopu Koordinacijskog odbora Grada Rijeke za borbu protiv ovisnosti, i ove će godine nizom aktivnosti, kao što su stručni skup, okrugli stol, tribina, promocija knjige i prezentacija brošure, obilježiti Mjesec borbe protiv ovisnosti, usmjeren na senzibiliziranje javnosti o važnosti prevencije i suzbijanja zloporabe opojnih droga, ali i drugih ovisnosti.

Na problemu ovisnosti treba raditi kontinuirano, u prvom redu nastojeći prevenirati korištenje droga i ovisnost, a ako i dođe do ovisnosti, pružajući odgovarajuće liječenje, potom i omogućujući bivšim ovisnicima ponovnu integraciju u društvo.

U proteklih deset godina Grad Rijeka je u suradnji s civilnim sektorom, zdravstvenim ustanovama, školama i medijima, stvorio 'riječki model' borbe protiv ovisnosti, čemu su uvelike pridonijele i udruga Terra i ustanova A.S.K., koje ove godine obilježavaju deset godina rada. Obilježavanje ovogodišnjeg Mjeseca borbe protiv ovisnosti ponajviše će biti temeljeno upravo na predstavljanju njihova rada, a upravo analizom njihova dosadašnjeg rada moći ćemo prići uspješnijem rješavanju problema ovisnosti u budućnosti.

Viša savjetnica za zdravstvo u Odjelu gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković istaknula je kako podaci govore da je protekle godine u svijetu droge koristilo 205 milijuna ljudi, od čega ih je 25 milijuna bilo ovisno. Podaci o liječenim ovisnicima pokazuju da je u Hrvatskoj protekle godine zabilježeno 7.550 liječenih ovisnika, od čega su 81,8% čine opijatski ovisnici. Ohrabruje činjenica da se u posljednje četiri godine smanjuje broj novih ovisnika, pa se tako protekle godine broj novih ovisnika koji su prvi puta ušli u sustav spustio ispod 500. U riječkom Centru za ovisnosti u protekloj godini liječeno je 615 ovisnika, od čega ih je u 2010. godini u sustav po prvi puta ušlo 78, a umrlo ih je 12.

Mjesec borbe protiv ovisnosti, koji traje od 15. studenog do 15. prosinca, započeo je stručnim skupom "Edukacijom o mentalnom zdravlju protiv stigme mentalnog poremećaja" Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ.

psihijatrica Gordana Šikić, dr.med.

U kontekstu najnovijih istraživanja, koja pokazuju da je 83 posto srednjoškolaca iz četiriju najvećih hrvatskih gradova barem jedanput u životu igralo neku igru na sreću, a 12 posto onih koji kockaju već ima ozbiljne psihosocijalne teškoće zbog toga, pa je današnja tribina "Patološko kockanje kod mladih" bila vrlo zanimljiva.

U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti Udruga Terra obilježit će deset godina svoga rada okruglim stolom "Promjene u području zlouporabe droge u posljednjih 10 godina", Danima otvorenih vrata tijekom kojih će se građani moći upoznati s radom udruge te tribinom u povodu Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a "Društvo bez stigme". Tijekom studenog i prosinca Udruga Terra će sa svojim korisnicima intenzivirati čišćenje grada od infektivnog otpada, na način da će se čistiti svakog dana.

Ustanova A.S.K će obilježiti 10-godišnjicu provođenja programa edukacije vršnjačka pomagača "Moj život po mom izboru" prezentacijom u Gradskoj vijećnici, na kojoj će se moći čuti iskustva bivših i sadašnjih vršnjaka pomagača.

Udruga Hepatos organizirat će predavanje "HIV i ostale krvlju prenosive zarazne bolesti" te promociju knjige "Hajdučka priča" o Ivanu Gudelju, nogometašu Hajduka, koji je uspješnu karijeru morao prekinuti kad je obolio od hepatitisa B.

Obiteljski centar PGŽ-a, koji provodi niz preventivnih aktivnosti s djecom i mladima, ali i njihovim roditeljima, u sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti prezentirat će brošuru "Krivac za pravac". Na tribini "Ovisnosti – istine i mitovi" Društvo za kibernetiku psihoterapije predstavit će svoj program prevencije "3 – PO" (POvezanost, POdrška, POvjerenje).

Održat će još jedna tribina, pod nazivom "Živimo život bez droge", na kojoj će sudjelovati i Zajednica Cenacolo, koja će po prvi put u Rijeci za učenike osnovnih i srednjih škola, ali i za sve zainteresirane građane, predstaviti projekt "Iz tame u svjetlo", koji uključuje predstavu i svjedočanstva bivših ovisnika.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 21. 11. 2011.