Nastava u Poliklinici za baromedicinu "Oxy"

U ponedjeljak, 3. prosinca i u utorak, 4. prosinca 2012. učenici IV-1 i IV-2 razreda, programa medicinska sestra - medicinski tehničar s nastavnicom Hertom Lubiana, VMS, održali su nastavu iz hitnih medicinskih postupaka u Poliklinici za baromedicinu i medicinu rada "Oxy" u Crikvenici. U Poliklinici za baromedicinu provodi se hiperbarična oksigenoterapija. U ponedjeljak su učenici imali prilike vidjeti i previjanje rana kod pacijenata.

Disanje kisika pod povećanim tlakom u hiperbaričnoj komori spasonosno je za mnoge bolesti uzrokovane slabom cirkulacijom

Hiperbarična oksigenacija (HBOT) znanstveno je utemeljena metoda liječenja udisajem čistog medicinskog (100%) kisika na povećanom tlaku okoline. Provodi se u za to posebno namijenjenim uređajima - hiperbaričnim komorama (barokomorama). Tretman se, ovisno o bolesti, provodi najčešće na tlaku od 2 do 3 bara te u trajanju od 60 do 90 minuta, jednom do dva puta dnevno kroz dva do šest tjedana. Ta se metoda kombinira s drugim načinima liječanja poboljšavajući im učinke, a koristi i zdravim ljudima kod povećanih psihofizičkih napora (sportaši, menandžeri, itd.)

Udisanjem hiperbaričnog kisika dobivamo do 20 puta (2000%) više kisika otopljenog u krvi nego udisanjem normalnog zraka. Difuzijom, iz ovako kisikom bogate plazme, ispravlja se nedostatak kisika velikom brzinom. primjenom HBOT povećava se doprema kisika u stanice, potičemo stvaranje novih krvnih žila tamo gdje su stare bolesne ili začepljene, povećava stvaranje i iskorištavanje energije, poboljšava imunološki odgovor organizma na napad mikroorganizama, potiče ubrzano cijeljenje rana, ometa stvaranje toksina i poboljšava detoksikaciju organizma, pojačava obranu od slobodnih kisikovih radikala, poboljšava djelovanje antibiotika, poboljšava učinkovitost radioterapije na tumore istodobno umanjujući njene štetne efekte, smanjuje otoke u ekstremitetima, organima i mozgu, bitno reducira mišićne spazme različitog porijekla ...

Korist od primjene HBOT u modernoj medicini danas je nedvojbena. U kombinaciji s drugim prihvaćenim metodama liječenja hiperbarični kisik je izuzetno moćan lijek kojim se efikasno liječe ili ublažavaju sve bolesti u kojima je nedostatak kisika i loše stanje cirkulacije uzrok, ili posljedica zdravstvenih poteškoća, kao i sve upale i infekcije te brojna druga stanja. Osnažuje djelovanje lijekova (antibiotika, diuretika, antiaritmika i citostatika).

objavio: Mirjana Lončar   datum: 4. 12. 2012.