Stručni izlet u Veronu na sajam konja Fieracavalli 2017

Učenici II-3 razreda u pratnji nastavnica Nensi Araminčić,Božice Vičević i Martine Weinberger-Viljušič ove su godine posjetili jedan od najvećih sajmova konja u Europi koji se održao u Veroni  od 26. do 29.listopada 2017.

Fieracavalli je izložba posvećena konjima i jahanju.Sajam se održao po 119. puta,a događanja na sajmu pokrivaju najšire interese od sportskih natjecanja konja,izložbe i ocjenjivanja pojedinih pasmina,prostora namjenjenih djeci,westernshow predstava i spektakularnih večernjih predstava s konjima.Posebni doživljaj je gledati dresuru konja,preskakanje prepona na Jumping Verona ili prekrasne kočije.  Dok čekaju svoj nastup konje je moguće pogledati i pomaziti(nismo mogli odoljeti) u boksovima  .Osim toga u paviljonima  se nalaze  brojni štandovi s opremom za konje i jahače,veterinarskom opremom,hranom i raznim dodacima za konje.Na sajmu smo proveli cijelo prijepodne,a zatim smo krenuli u obilazak prekrasne Verone, grada smještenog na rijeci Adige,omiljene turističke destinacije bogate povijesti.
Zbog velike vrijednosti mnogih povijesnih građevina Verona je uvrštena na   UNESCO-v popis svjetske povijesne baštine.Posjetili smo veronsku Arenu prekrasni rimski amfiteatar, Piaza delle Erbe sa veronskim simbolom kipom lava sv.Marka,Porte Borsari, baziliku San Zeno i prošetali preko prelijepog mosta Ponte Scaligero.Naravno,posjet Veroni ne bi bio potpun bez obilaska Julijine kuće i slavnog balkona.
Put nas je dalje odveo na jezero Lago di Garda ,najveće jezero u Italiji smješteno u podnožju Dolomita.Odsjeli smo u gradiću Garda,živopisnom gradiću mediteranskog ugođaja okruženim obrocima planine.
Slijedeće jutro na povratku smo posjetili još jedan povijesni biser  Vicenzu.Grad je bogat povijesnim građevinama. U Vicenzi se nalaze čak 23 Paladijeve  Vile upisane na UNESCO-v popis svjetske povijesne baštine od kojih su poznatije: Basilica Palladiano,Teatro Olimpico,toranj Porta Castello i drugih.Posebno nas je dojmila katedrala Uznesenja sv.Marije iz ranog 11. stoljeća. Na izlazu iz grada se uzdiže i poznata „La Rotonda“prekrasna ladanjska vila s kupolom iz 1569.godine.
Puni dojmova, umorni ali zadovoljni krenuli smo kući,sigurni da ćemo ponoviti ovakav izlet.
                                                                                                  Martina Weinberger-Viljušić

objavio: Silvana Bićanić   datum: 31. 10. 2017.

« Rujan 2018 »