Vijesti iz medija

Lažni humanitarci na djelu

RIJEKA – Ravnatelj Srednje Medicinske škole Rijeka Radovan Šoljaga jučer je bio prisiljen zatražiti policijsku pomoć jer se, kako navodi, netko već duže vrijeme predstavlja kao učenik škole te pod okriljem lažnog identiteta provodi navodnu humanitarnu akciju uime Medicinske škole, sakupljajući novac od lakovjernih građana i puneći na taj način svoje džepove.

– Radi se o tome da sam već krajem prošle školske godine od građana dobio informacije da se netko predstavlja kao učenik škole te obilazi domove tražeći novac za humanitarnu akciju koju provodi Medicinska škola. Mislio sam da je to nečija jednokratna prevara, no sada sam ponovo dobio iste informacije. Uvjeren sam da se uopće ne radi o našim učenicima, već o nekome potpuno nepoznatom tko se sjetio kako prevariti građane. Jučer sam otišao na policiju i prijavio što sam čuo, jer imam najnovije informacije da su se na meti navodne humanitarne akcije našle liječničke ordinacije. Kao škola i osobno kao ravnatelj ograđujem se od takvih prevara i želim upozoriti građane da ne »nasjedaju«, jer bilo je već slučajeva da ljudi dadu novac, a kasnije mi spočitavaju da to nije način da se tako skuplja novac i tek tada shvate da škola nema nikakve veze s time. Imam informacije o nekoliko različitih slučajeva, a tko zna koliko je do sada ljudi dalo novac ne sluteći da se radi o prevari te nisu obavijestili školu – kaže Šoljaga.
    Prema njegovim informacijama, domišljati »humanitarci« dvojica su mlađih muškaraca, moguće i starije srednjoškolske dobi, a dvojac se nije samo drznuo predstaviti kao polaznici Medicinske škole, već se netko poslužio i identitetom samog ravnatelja.
    – Jedna liječnica koju su posjetili ispričala mi je da su joj rekli kako će je osobno nazvati ravnatelj Medicinske škole i zahvaliti joj se na novčanoj pomoći. Netko ju je kasnije stvarno nazvao i poslužio se mojim imenom i prezimenom te joj zahvalio – navodi ravnatelj zaključujući kako navodne humanitarce ne odlikuje samo drskost i domišljatost kako na lak način doći do novaca, već i – pristojnost.

Izvor: Novi list

objavio: Josip Brusić   datum: 5. 10. 2006.