Vijesti iz medija

Popunjeno devet srednjih škola

RIJEKA – Iako će se službeni broj slobodnih mjesta u srednjim školama Primorsko-goranske županije znati sutra, po okončanju upisnog postupka prvog upisnog kruga, prema jučerašnjim podacima Ureda državne uprave Primorsko-goranske županije od 34 škole njih devet bi moglo u prvom krugu upisa u cjelosti popuniti svoje upisne kvote.

Riječ je gotovo o svim školama s gimnazijskim programom, odnosno o Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji, Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, Hotelijersko-turističkoj školi Opatija, Ekonomskoj školi Mije Mirkovića, Gimnaziji Eugena Kumičića Opatija, Srednjoj školi za elektrotehniku i računalstvo, Građevinsko tehničkoj školi, te o Medicinskoj školi, koja je apsolutni rekorder ovogodišnjih prijava za prvi krug upisa ljetnog upisnog roka. Naime, za 210 upisnih mjesta te škole jučer do 12 sati predano je 486 prijava, a iako se najvjerojatnije radi o prenapuhanim brojkama, jer su upisnici imali mogućnost predaje dokumentacije za više usmjerenja Medicinska škola neupitno prednjači po broju prijava.
    Za razliku od medicinskih zanimanja koja se već godinama nalaze u samom vrhu interesa prvi krug prijava za upise pokazao je kako ovogodišnja generacija upisnika ne slijedi svoje prethodnike na čijoj se meti svake godine nalazila i Elektroindustrijska i obrtnička škola, jer nakon višegodišnje tradicije popunjavanja kvote u prvom krugu upisa ove će godine u toj školi za drugi upisni krug ostati dostatno mjesta za popunjavanje jednog i pol razrednog odjela. Među škole za koje učenici pokazuju prilično slab interes ubrajaju se gotovo sve škole s trogodišnjim strukovnim programima, a među njima prednjači Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja, koja za pojedine programe nije zaprimila ni jednu prijavu, te je uspjela popuniti tek 40 posto svoje upisne kvote. Sa smanjenim interesom učenika suočila se i Obrtnička škola Opatija, koja je zaprimila tek jednu prijavu za zanimanje mesar, a sličnu sudbinu dijeli i Ugostiteljska škola Opatija, u kojoj se za zanimanje slastičar prijavilo svega troje učenika, dok i u svim ostalim zanimanjima, poput kuhara i konobara, bilježi poveći broj slobodnih mjesta. Ništa više interesa ovogodišnji upisnici nisu pokazali ni za programe Trgovačke i tekstilne škole, koja je popunila 60 posto svoje upisne kvote, a nakon višegodišnjeg ubrajanja u kategoriju nepoželjnih škola Pomorska škola Bakar ove se godine plasirala u kategoriju škola koje su uspjele privući učenike. Najveći su interes izazvala pomorska zanimanja, koja raspolažu sa svega nekoliko slobodnih mjesta.
    Sudeći prema jučerašnjim podacima Ureda državne uprave obvezu prijave za upis u srednju školu u prvom su krugu ispunili gotovo svi završeni primorsko-goranski osnovnoškolci, jer do 12 sati svoju je dokumentaciju predalo 92 posto osnovnoškolaca, koji su popunili 3.475 upisnih mjesta. Stoga se očekuje da će za drugi upisni krug, koji će se provesti 10. srpnja, ostati neupisano svega dvjestotinjak učenika. Jesu li našli svoje mjesto u klupi željene škole svi će upisnici znati već danas objavom rang-liste kandidata, dok će se sutra, od 8 do 16 sati, provesti upisni postupak.

Izvor: Novi list

objavio: Josip Brusić   datum: 5. 7. 2006.