link

"Knjiga je vrijednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita."

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak: 13,30 -19 h

Utorak: 8,30 - 14 h

Srijeda: 8,30-14 h

Četvrtak: 13,30 - 19 h

Petak: 8,30-14 h

tel.: 051/563 818

Knjižničarke:

Silvana Bićanić   e-mail: silvana.bicanic@skole.hr

Kristina Orešković  e-mail:kristina.oreskovic1@skole.hr

Vijesti iz knjižnice

Sajam knjiga u Frankfurtu

Najveći svjetski sajam knjiga ove će godine biti platforma za političku raspravu i slobodu govora više nego što će se usredotočiti na financijske aspekte tržišta knjiga.

Frankfurt ide u političke vode

Planovi za sajam, koji se održava od 10. do 14. listopada, već su potaknuli raspravu s nekim španjolskim autorima koji su odbili sudjelovati strahujući od ovogodišnjeg usmjerenja na katalonsku literaturu.

"Neki su rekli kako neće doći jer osjećaju da će biti iskorišteni u političke svrhe", rekao je u četvrtak direktor Frankfurtskog sajma knjiga Jürgen Boos. "To je prava šteta."

Frankfurtski sajam, koji privuče oko 300.000 posjetitelja, obično je usredotočen na jednu zemlju, ali ove godine mu je glavna tema regija Katalonija u sjeveroistočnoj Španjolskoj.

Taj potez je naveo vodeće autore španjolskog jezika poput Carlosa Ruiza-Zafona da ignoriraju sajam zbog trajnih političkih napetosti oko katalonskog jezika, koji je bio suzbijan tijekom režima diktatora generala Francisca Franca od 1939. do 1975.

Organizatori sajma kažu kako nastoje potaknuti političku raspravu, uključujući i kontroverze oko jezika i prevođenja.

"Izmijenili smo karakter sajma knjiga tako da on nije samo ekonomski događaj, gdje ljudi mogu potpisivati ugovore, kupovati knjige i prijevode", rekao je Boos.

"Važno je pokazati socijalno-politički karakter knjige. Knjiga je oružje... kako pozitivno, tako i negativno", rekao je.

Boos je rekao kako očekuje da će se rasprava usredotočiti i na slobodu govora u Kini i na Bliskom istoku.

Hina|Net.hr
21.09.2007.

objavio: Silvana Bićanić   datum: 21. 9. 2007.